BengandBeng Design – Suluboya Desenli Davetiye & Tasarım

Renkli tasarımlar hayata geçirebilmenin, renkli bir karaktere sahip olmak ile gerçekleşebileceğine inanıyorum. BengandBeng Design’ dan bahsedeceğim şimdi..

Bengisu, bu markanın ve tasarımların sahibi…

Bilgili ve güzel kalpli biri..

Doktorasını da tamamlayıp, hepimiz gibi bir miktar öğrenim görevliliğinin vahşi tadına bakıp, sonrasında rotasını değiştirmiş.
Çokta iyi yapmış!

Hayat, siyah beyaz yaşamak için çok kısa! Renk lazım!

Sorulara geçmeden önce, Bengandbeng Design’ı kısaca özetlemek istiyorum.
Instagram adresine göz gezdirdiğinizde de göreceksiniz ki, orjinal kartlar, davetiyeler, hediyeler, takvimler ve kaligrafi çalışmaları yapıyor.

“Allah’ım şu yeteneğin onda birini niye bana vermedin?” demiştim ilk göz attığımda… Ben fırçayla düz bir çizgi dahi çizemiyorum, ağaçtan öte resim yeteneğim yok.

Farklı hediye bulmak, özen göstermek ve araştırmak; hediyeyi verdiğiniz kişiye olan zaafınızı simgeler.
Bengandbeng Design bu konuda çok iyi!

Aslında ilk, masa takvimini gözüme kestirip, çalışmakta ve sıkıcı ofislerinde yaşlanmakta olan kız kardeşlerimin hayatlarını renklendirmeyi düşünmüştüm.
Sonra dedimki, ben bunları biliyorum ama tüm okuyucular bu tasarımlarla buluşsun!
Ve Bengisu ile sohbet edip, sizin için bu yazıyı hazırladık:

Cagdas_Yoldas_Photography_CGDS8535

Bengisu, markanı ilk olarak kendin tanımlar mısın?

” Bu yaşıma kadar Türkiye’de hiç güzel bir takvim bulamadığım için içi burkulan, yollayacak şeker ve özel bir kart bulamamaktan yakınan, bebek hediyesi olarak kıyafet/oyuncak almaktan bıkmış biriydim. Sonra dedim ki ‘’sen yap!’’, bulamadığın her şeyi sen yap dedim kendime. En büyük hedefim ulaşabildiğim kadar insana yeniden tebrik kartı yollama/verme alışkanlığı kazandırmak.”

Yaaaa çok lokumm! Bende bayılıyorum kartlara.. Yazıp yazıp gönderiyim, arabasında saklıyım bulunca sevinsin oyunlarına.. 

 

Bengandbeng Design yolu, nasıl açıldı? Sosyal medyanın da etkisi olduğunu düşünebilir miyiz?

” Aaa bak millet instagramda neler satıyor, iyi fikir ben de bir şeyler yapıyım’’ demedim, markamı kurup bu yolda yürümeye karar verirken de asla böyle bir motivasyonum olmadı. Zaten yaptığım işleri de sıkıcı bulduğum için bırakmadım, istediğim tatmin seviyesini sağlayamadıkları için vaz geçtim ve yeniden kendimi tanımaya çalıştım. Aslında gerçekten ama gerçekten ne yapmak istediğimi sordum kendime. Ve kendimi çizerken buldum. Ondan sonra markamı kurdum, sitemi açtım sonra da günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay yolu olan sosyal medyaya hatta özellikle instagram’a ağırlık verdim. Bir nevi instagramı vitrinim olarak kullanıyorum da diyebiliriz. Günümüzde buna bir ölçüde mecburuz da. İnternet sitesindeki e­ticareti canlandırmak için de instagram kullanılıyor, reklamını instagram üzerinden yapmayan yok.” 

Bende kendisini ilk Instagram üzerinden görmüştüm, haklı buluyorum bu durumu.. Çokta güzel yapıyor, baktıkça bakası geliyor insanın renkli fotoğraflara..

Sıkıcı hayatlarımıza renk getirebileceğine inandığım takvimleri görünce de, da ba­yıl­dım! Hayata geçirmeyi planladığınız yeni ürünler ve fikirler var mı? 

” Bu yola çıkış amacım işte tam da sen ve senin gibi kırtasiye aşıklarına bu lafı söyletmekti 🙂 Beğenmen ve hatta bayılman beni çok mutlu etti. Her ne kadar kendimi bir anda düğün piyasasında davetiye yaparken bulmuş olsam da aslen ilk başlangıcım takvim, tebrik kartı ve çocuk odası posterleri yaparak oldu ve devam ediyor. Her gün acaba yeni neler yapabilirim, olan şeylere kendimden neler katarak farklılaştırabilirim diye düşünüyorum. Son zamanlarda yaptığım ışıklı yer küre üzerine kişiselleştirilmiş cümleler yazmam baya ilgi gördü. Sonra gene kendi el yazımdan cake topper’lar yaptım, aslında yeni bir şey değil bu yaptığım ama bence diğer cake topper’lardan farklı kılan tamamen benim el yazım olması ve hazır font olmaması, alışılmışın dışında olması. Tüm bunların dışında pek yakında modern kaligrafi dersleri de vermeye başlayacağım.”

O dersleri kaçıracağız.. Lanet olsun neden İzmir’deyim! (Serzenişti, geçiniz)

Davetiyeler ve tebrik kartları tasarlıyorsun. Düğün sektörünün içindesin.. Seviyor musun çiftlere çalışmayı?

Yola ilk çıkarken kafamda hiç ama hiç davetiye yapmak yoktu. Piyasanın içine girdikçe gördüm ki (­işte burada sosyoloji işime yaradı ve iyi bir gözlem yaptım:) ­ davetiye alanında çok seçenek varmış gibi görünse de, bir o kadar da kısır kalmış bir alan… Ve bir arkadaşımın bana davetiyesini yaptırmak istemesiyle bu alanı renklendirebileceğimi düşündüm. İlk davetiyeyi tasarlarken, “kendimden ne katarım, nasıl farklı olur?” diye düşündüm. Ve şansıma da hep enerjisi güzel gelinler çıktı ve güzel işler yapmama vesile oldular. Dikkat edersen, gelin dedim sadece, çift demedim çünkü çoğunlukla beni bulup bana gelenler %95 gelinler 🙂 Soru da aslında gelinlerle çalışmayı seviyor musun olmalıydı :))) Açık konuşacağım; gelinlerle çalışmak çok kolay değil ama ben bunu seviyorum. Onların başında büyük bir düğün telaşı varken ve çoğunlukla her şeyle gelin ilgilenip gelin karar verirken; onları birkaç net soru ile en iyi şekilde anlayıp işlerini ­ve dolayısıyla işimi :)) ­ kolaylaştırıyorum. O andan itibaren davetiyeyi bana teslim etmiş oluyor ve akıllarındaki sorulardan bir madde daha eksilmiş oluyor.”

Hem fikiriz! Gelinlerle çalışmanın çok zor olduğunu ancak müthiş keyif verdiğini düşünüyorum! 🙂

beng-9

Çiftin istediği renk  ve detaylar, tasarımlarda yer alabilir, değil mi?

” Tamamen çifte özel çalışıyorum. Bordoysa bordo, düğünde ortanca kullanılacaksa ortancalı, begonvil kullanılacaksa begonvilli davetiye yapıyorum. Sadece çiçek değil, bir seferinde düğün mekanının çok özellikli bir arka bahçesi ve oraya açılan bir kapısı vardı ve onu çizdim, davetiye o oldu. Bugüne kadar çok az gelinim daha önceden yapmış olduğum hazır bir deseni seçti, o da çok aceleleri olduğundan ve benim de yeni bir tasarımı hazırlayacak vaktim olmadığındandı.”

Yani sevgili gelin adayları, son anı beklemeden, bir an önce davetiye tasarımı için Bengisu’ya ulaşmak gerekiyor.

Fiyatlandırma:

Davetiyeler – birim fiyat- : 3,5 – 10 TL arasında değişiyor. Davetiyelerde, minimum 50 adet sipariş –  sayı arttıkça birim fiyat da düşer.

Cake topper’lar:  55 TL’den başlıyor. ( Footoğraflarda göreceksiniz, düğün ve nişan pastasının üstündeki yazılı süs)

Posterler boyutlarına ve işin detayına göre farklı fiyatlanıyor:  20 -­ 75 TL arası

Kartlar boyutlarına ve işin detayına göre farklı fiyatlanıyor: 10 – 35 TL arası.

Masa üstü takvim: 55 TL, duvar boy 65 TL.

Işıklı yer küre: 180 TL.

Bir siparişin, ihtiyaç duyulan tarihten kaç gün önce verilmesi gerekiyor?

” Davetiye için en az 50 gün öncesinden verilmesi gerekiyor. Tercihim, planlı olan bir düğünde 3 ay önceden konuşmaya başlamak. Diğer siparişler içinse 15 gün önceden iletişime geçmek en sağlıklısı. “

BengandBeng Design lokumu ürünlere göz atalım:

Fotoğraflar Çağdaş Yoldaş ve Yeliz Atıcı ‘ya ait 🙂

 

Cagdas_Yoldas_Photography_CGDS8389

 

istanbulstyledshoot-yelizaticiphotography-3

 

Cagdas_Yoldas_Photography_CGDS8293

 

bengandbengdesign-6

 

istanbulstyledshoot-yelizaticiphotography-87

 

w

 

w

 

Lokum hediye ürünleri ve tatlı sohbeti için bir kez de buradan teşekkürler BengandBeng Design!

İletişim:
instagram.com/bengandbengdesign

Numune ürünlerimle olan fotoğrafları şurada, pek yakında paylaşacağım: tıktık!

Sevgiler,

M.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir