Dugun Hazirliklari

Dugun hazirliklari ile herkese merhaba,

Gelinlerimle yaptığımız konuşmalarda sürekli olarak üzerinden geçtiğimiz unutulması muhtemel detayları sizlerle de paylaşmak istedim. Sizler de, kendi hazırlık sürecinizde üstesinden geldiğiniz, “bunu unutmadığımız iyi oldu” dediğiniz püf noktaları bana mail atabilir, sizin gibi aklı bir karış havada her işi yetiştirmeye çalışan çiftlere yardımcı olabilirsiniz.

Aklıma ilk etapta gelen her detayı yazıyorum, bu liste elbette sonsuza uzayabilir:

1.Eviniz kiralanacaksa:

Bir avukata danışmakta fayda var! Su, elektrik ve doğal gaz gibi birincil ihtiyaçlarınıza ait fatura isimlerini “borçsuz” haliyle kendi üzerinize almalısınız evi kiraladığınızda… Apartmana ya da siteye aidat borcu olmadığından da emin olun. Sıfır bir hayata, başkalarından kalma borçlarla başlamak elbette hiç kimse istemez.

2. Taşınma süreci

Yeni eviniz sıfır olsun olmasın, içi tadilat gerektirsin ya da gerektirmesin komşularla tanışmak oldukça kibar bir davranış olacaktır. En yakınınızdaki komşularınızda küçük ve nazik ikramlarda bulunup, üzerine “olası ses rahatsızlığı” için tolerans ricasında bulunduğunuza dair bir not iliştirmek oldukça tatlı bir davranış olacaktır.

3. “Yanlış Tarih”

Düğün ya da nikah gününüz her ne ise, aklınızda onun bir hafta öncesinde evleniyormuşsunuz gibi yer etmeli… Bir şeyler şipariş ettiğiniz, muhatap olduğunuz her firmada bu tarihi kullanmalısınız. Gelinlik, damatlık, mobilyalar, internet bağlantısı, halı, düğünde dağıtılacak hediyeliklerin teslimi, ayakkabıların alınması vb. Bu liste de sonsuza kadar uzayabilir. Son hafta gerilmemek için, daima bir hafta öncesini kullanmalısınız. Ne kadar dikkatli davranırsanız davranın, son haftaya geldiğinizde dünya kadar iş çıkacak ve hep küçük küçük yapılması gereken işlerle uğraşacaksınız 🙂 Bu ritüel hiçbir çift için değişmez. Hali hazırda çıkması muhtemel ekstra işler için yeterince gerilecek iken, “yetişmedi” korkusu yaşamamak için; ağzınızda her siparişte düğünün bir hafta öncesi bulunmalı… Stresten hiç hoşlanmayız!

4. Saç Provası

İsterseniz Türkiye’nin, isterseniz şehrinizin en iyi kuaföründen randevu almış olun.. Hiç önemli değil! O eşsiz günde, gününü ağlayarak geçiren gelinlerden olmamak için saç ve makyaj provasına gitmeli, “hiç kimsenin gazına ve iltifatlarına gelmeden” aynada gördüğünüz sonucu gerçekten beğenip beğenmediğinize kadar vermeli ve saçınızla ilgilenen kuaförü isteğiniz olana kadar yönlendirmelisiniz… Onların işi sizi memnun etmek, sizin işinizde memnun olmak! Onların uygun gördükleri saçı ve makyajı kabul etmek değil! Sakın gaza gelmeyin, sonra fotoğraflarınıza küsersiniz.

5. Yeni eviniz için ihtiyaçlar

Yeni evli çiftlerin hazırlıkları sırasında neredeyse tamamının atladığı bir detay bu! Düğünden yaklaşık 20 gün önce, tarihleri güncel olacak şekilde “olası” rahatsızlıklar için hazırlıklı olmalısınız. Bu ilaçlar kimi zaman balayı programlarında da tatilinizi zehir olmaktan kurtarabilir. Düğünden birkaç hafta önce bir eczaneye ya da vaktiniz varsa bir sağlık ocağına gidip, “ağrı kesici, ateş düşürücü, mide bulantısı giderici, yanık kremi” gibi; günlük hayatta hepimizin başından geçen küçük rahatsızlıklara önlem amaçlı olarak ilaç edinmenizi öneriyorum. Balayı valizinde de yerini alabilir, hava değişiminden etkilenen hassas bünyeler için kurtarıcı bir görev üstlenebilirler.

6. Nikah / Düğün Ayakkabısı

Ayakkabısının altı kayıp düşen gelinler, ayakları şişip düğünün ortasında ayakkabılardan kurtulan gelinler, topuklu ile yürüyemeyip yine de topuklu giymekte ısrarcı olanlar… Neler neler! Ayakkabıların gelinlerden, gelinlerin ayakkabılardan çekmediği kalmadı!

Olay şu: RAHAT ETTİĞİNİZ AYAKKABI EŞİTTİR SİZİN DÜĞÜN AYAKKABINIZ

Bu demek değildir ki, düğünün ağırlığına ve özelliğine uymayan ama rahat diye alakasız bir ayakkabı giyeceğiz… Elbette değil! Ancak aldığınız ayakkabıda rahatlığından emin olmalısınız. Alabileceğiniz önlemler şöyle:

a) Ayakkabıyı ilk olarak bir çorapla giyin. Zorlayın ve giyin. Sonrasında sıcak hava üflerken saç kurutma makinasını ayakkabının üzerine bir iki dakika kadar tutun ve ayakkabının ayağınızın şeklini almasını sağlayın. Bu işlemi düğün gününden önce, temiz zeminde birkaç kez tekrarladığınız takdirde hiçbir rahatsızlık hissetmeyeceğinizin garantisini verebilirim.

b) Ayakkabıyı giymeden önce, ayaklarınızın altına ve parmaklarınıza bebek pudrası dökün, ayakkabıyla temas etse de acıyı azaltacaktır.

c) Gratis, Sephora ve Watsons’da bulunan ayakları rahat ettirmeye yönelik silikon parçalardan edinebilirsiniz.

d) Kayarak düşmeleri engellemek için hem damadın hem de gelinin ayakkabısının altını zımparalayın. Özellikle kösele tabanlı ayakkabılarda hayat kurtarıcı olacaktır. Kazalar hep gelinin başına gelmiyor, hain bir ayakkabının kurbanı olup düşen damat oranımızda oldukça fazla.

7. Kabristan Ziyareti

Manevi değerleri ile kalbine huzur davet eden herkesin bu maddeyi atlamamasını öneriyorum. Bu önemli günden birkaç hafta önce, kaybettiğiniz yakınlarınızı müstakbel eşinizle ziyaret etmek; onlara hayatınıza kattıkları anlam için teşekkür etmek ve sizi bir yerden izlediklerine inandığınızı söylemek, emin olun kalbinize kocaman bir rahatlık verecek.

Bireysel olarak, en çok önem verdiğim maddenin bu olduğunu söyleyebilirim. Söz konusu bir hayatı paylaşmak ise, buna acılar, birlikte yaşananlar ve birlikte yaşanamayanlar, birisinin hayatından kayıp gidenlere de sahip çıkmak dahil olmalı…

8. Eski fototğafların düzenlenmesi

Bu görev sanıyorum ki gelin adaylarına kalacak 🙂 ince fikri paslıyorum kızlar… Kayınvalideler falan bu fikre bayılıyor, aman gelinim ince düşünmüş diye… Buradan yürüyebilirsiniz..

Kendi çocukluk, bebeklik fotoğraflarınızı ayıklayın. Eşinizinkileri de aynı şekilde ailesinden rica edin ve ikiniz için birer albüm hazırlayın. Böylelikle televizyon karşısında vakit geçiren aptal çiftlerden olmak yerine, ara ara bu albümlere bakıp birbirinize çocukluk anılarınızı anlatabilirsiniz. Herhalde romantik bir adım olur, bilemiyorum, uydurmuşta olabilirim =D

9. Garanti Belgeleri

Telaşla atılan en önemli belgeler olduğunu kabul etmek gerekir. Özellikle elektronik ve beyaz eşya alışverişlerinizde, sonradan yaşanabilecek teknik bir sorunda bütçeyi sarsmamak için, alırken verilen fiş ve faturaların, “aktifleştirilmiş” garanti kartlarının çok iyi saklanması gerek. Ikea’dan ya da diğer ev marketlerinden alınabilecek 10-15 TL’lik dekoratif bir kutuda, tüm önemli kağıtlar saklanabilir. Emin olun bu küçük önlem, sizi zor durumda kurtaracak.

10. Düğün sonrası sosyal medya kullanımı

Evet belki her bir kareyi paylaşmak, mutluluğunuza tüm akrabalarınızı ve dostlarınızı tanık etmek istiyorsunuz ama karşı cephedeyken durum sandığınız gibi olmuyor 🙂 İtici olması an meselesi… Şahsi görüşüm, az ve en güzel kareleri paylaşıp, hiç kimsenin içini şişirmemek!
Daim ve mutlu olunuz,

Sevgiler,

M.

Benimle fikrini paylaş