Tor Ajans – Düğün Organizasyonu

“Peri Masalı” olarak yıllarca hatırlanacak bir düğünün planlanması ve organizasyonu komplike bir süreç. Düğün Planlama ve Düğün Organizasyonu birbirine yakın uzmanlıklar olarak bilinse de, bambaşka işler.
Avrupa’nın ve Amerika’nın bir çok kentinde birbirinden farklı meslekler olarak hizmet veriyor. İkisini birleştiren, yerli, dinamik ve enerjisi çok yüksek bir ekipten bahsetmek istiyorum: Tor Ajans!

İyi bir düğün organizasyonu, süreç boyunca hiç aksilik çıkmadan hazırlanabilen değildir. İyi bir düğün organizasyonu ve planlaması, çıkabilecek tüm aksiliklere karşı daima bir B planı bulunduran ve özellikle düğün arifesinde hiçbir negatifliğin gelin ve damada yansıtılmadan çözüldüğü, tüm konukların ve düğün sahibi ailelerin memnun edildiği bir süreç olmalıdır. Pek benim stilim olmadan kalıp bir cümle oldu sanki, şöyle söylemem daha içten olacak: Hiçbir sorun çıkmaması ve her şeyin kontrol altında olması için çok emek veriliyor… ama olur da beklenmedik bir şey gerçekleşirse gelin, damat, aileler ya da konuklar hiçbir şey fark etmeden bu ekip çözüyor. Yani, her şeyin mükemmel olmasını ve bir Peri Masalı yaşamayı, satın alıyorsunuz. 🙂

Ekibin lideri Mert.
Tanıdığım en komik ve en zeki insanlardan biri… Yıllar önce bu işe başladığında “Organizasyon” un onun için biçilmiş kaftan olduğuna hepimiz emindik, işini iyi yapıyor ve tecrübeli. Süreçlerin çok stresli ve yoğun olduğu bir gerçek… Mert o kadar pozitif ki, konuştukları zaman, tüm çiftlerin ona güvenmesi buradan kaynaklanıyor. Şirket İzmir’de bulunduğundan, yaptıkları düğünler çoğunlukla İzmir’de… Ancak, şehir dışında da hizmet verdikleri çok olmuş.
Yazının sonlarına doğru, farklı şehirlerden farklı konseptlerde düğünler paylaşacağım.

Mert’e sordum:
“- İyi düğün ve iyi çifti nasıl tanımlarsınız?”
“- Düğünleri bittikten sonrada benimle arkadaş olan ve görüşmeye devam ettiğimiz çiftler, benim için kazanılmış arkadaşlardır ve düğünden memnun kaldıkları için o düğün iyi bir düğün olmuştur.” diyor.

Davetli Sayısı ve Salon Seçimi
Yapılan en büyük yanlışlardan biri önce düğünün nerede yapılacağını seçmek. Çiftlerin hayalini kurduğu salonlar, oteller ya da deniz kenarı yerler olabilir ama hayalini kurduğunuz yerin ihtiyacınızla örtüşmesi gerekiyor. Davetli sayısı ile düğünü yapmak istediğiniz yerin potansiyeli birbirine uymak zorunda. İşletme sahipleri kimi zaman davetli sayısını salona ya da mekana sığdırabileceklerini söylüyor, masalar sığıyor belki ama konukların dans alanına yürümesi çok zor oluyor ya da öyle dip dibe oturmaları gerekiyor ki; masadaki herhangi biri kalkmak istese diğer herkesi rahatsız etmesi gerekiyor – bu da pek hoş olmasa gerek.

Öneri şu: Önce, düğün organizasyonunu yapan şirketle konuşmak gerek. Siz bir kere evleniyorsunuz onlar her sene 30-40 kez evlendiriyor 🙂 Biraz tecrübeye saygı duyalım derim ben.

FB_IMG_1424969725650

FB_IMG_1424969669189

Renkler
Tamamiyle çiftlerin zevkine kalmış bir tercih… Beyaz tabi ki olmazsa olmaz renklerden biri… Dore ve lame, pembe ve mor en sık rastlanılan renklerden… Mert’le sohbetimiz sırasında ondan aldığım bütün tüyoları yazacağım, kendisi de yazıyı okuduğu zaman artık her şey için geç olduğunu fark edecek.

“Düğünün renk seçimi tamamen mevsimsel. “

Yaz düğünlerinde akla ilk gelen, pembe ve morun beyazla kombin edilmesi… Uçuk turuncular, lilalar ve altın-gümüş vazgeçilmeyen renkler arasında. Kış düğünlerinden ikisinde, çiftlerin tercihi siyah olmuş, görsellerini paylaşıyorum:

FB_IMG_1424969511689

FB_IMG_1424969515273

FB_IMG_1424969532956

“En kötü tercih tek renk çalışmaktır… “

Masa örtüsü, %90 beyaz oluyor; nezaket göstergesidir ve misafire duyulan saygıyı sembolize eder, bu tamam. Sadece düğünlerde değil hepimizin sofrasında, günlük hayatımızda da böyle. Ancak, “bembeyaz” bir düğün konsepti, sanıldığı kadar iyi bir fikir değil. Zevk meselesidir tartışılabilir mi? Hayır. Haddimi aşmak olur ama ben sadece beyaz bir konseptin, çiçekleri yada aydınlatmayı vurgulamadığı görüşündeyim. Temizlik, saflık, naiflik belirtisi gibi görünse de, bütünüyle bembeyaz bir düğün verdiğiniz emeği, seçtiğiniz çiçeği ya da aksesuarları vurgulayamaz. Tabiri caizse bir yerde, rengi “patlatmak” gerekiyor:)

FB_IMG_1424969601023

FB_IMG_1424969651499

Sosyal medyaya bu denli hakim olduğumuz bi dönemde, dünyanın her yerinde uygulanmış fikirlere erişim çok kolay. Farklı temalar ve aykırı renkler örnekleri görülünce daha uygulanası olabiliyor. Biraz daha cesur olup klişelere birer kol mesafesi bırakmalı ve iyi araştırma yapmalı diye düşünüyorum.

En iyi düğün ne zaman yapılır?
Örneğin; aciliyeti olmayan bir durum söz konusuysa ve dilediğiniz mevsimde düğün yapabiliyorsanız en ideal zaman “Nisan” diyor Mert.

Sebepleri şunlar:
1. Sezonun muhtemelen ilk düğünü olduğu için tüm konuklar çok özen gösterir.
2. Kapalı ve açık alan eş zamanlı kullanılabilir, kapalı alan rüzgar ve yağmur risklerine karşı bir garantidir. Açık alan ise fotoğraf çekimlerini renklendirir, bu havada ikisi de geçerli olabilir.
3. Kapalı alan, dekorasyon adına zenginleştirilebilir.

Takı merasiminde çok vakit kaybediliyor, bunun için bir çözüm var mı?
Mert’in bir çözümü olduğunu bildiğim için bu soruyu onu konuşturmak için sordum 🙂 Türk aile yapısı, gelenekler ve alışkanlıklar takı merasiminin her bir misafire vakit ayrılarak yapılmasını öngörüyor. Örneğin bir ara, sandıklar ve zarflar moda oldu, pek bizim alışkanlıklarımıza uygun değil, kimi aileler uyguladı ama çoğunlukla bunun kaba olduğunu düşünenler var. Sandık ve zarf olayı toplumumuzda yadırganıyor. Gelin ve damadın masaları teker teker dolaşması ise, çok vakit kaybettiriyor. Herkes fotoğraf çekmek istiyor, hal hatır sormalar işin içine girince, her masaya çok vakit ayırmak gerekiyor ve zaten kısıtlı olan düğün eğlencesi zamanından uzun süre çalınmış oluyor.

Tor Ajans bu durumu şöyle çözmüş:
– Masa düzeni belli olan salonda, kroki ekibin önündeyken bir root / yol harikası çıkartılıyor. Takı töreni için masalar gezilmeye başlandığında, vakitten en fazla kazandıracak güzergahta ekipten biri gelin ve damadı yönlendiriyor ve üç kişi masaları geziyor. Bir masada fazla vakit harcandığında ekipteki kişi nazikçe davetlileri ve çifti uyarıyor. 300 kişilik bir düğünde yaklaşık 45-50 dakikada tamamlanıyormuş. Bir profesyonel olmadan ise bu süre net iki katı tabii ki.

Bu yazılar sohbet edilirken yazılmıyor, konuşulanlar ses kaydı olarak alınıyor ve ben sonrasında tekrar dinleyip en baştan başlayarak yazıyorum. Bugüne dek hazırlığım post’larda yazmakta en zorlandığım Tor Ajans oldu. Ses kaydımız sadece kahkahalar ve esprilerle dolu… Gelin ve damadın düğün günü başına gelenler, olaylar, tiyatrolar… Anı sahibi çiftleri birebir tanımadığım ve izin isteyemeyeceğim için tamamını buraya yazamıyorum ama yazabilecek olduklarımı paylaşacağım. İnanılmaz komikler 🙂
Okumaya devam…!

İyi bir düğün için çiftler ne gibi hazırlıklar yapabilir?
– Kızlar! Bu görev çoğunlukla size düşüyor. Tumblr ve Pinterest iki şahane hazine. Yaratıcı düğün fikirlerini bulabileceğiniz onlarca hesap ve internet sitesi var. Kendinize bir dosya yapın, istediğiniz masa şekli ( dikdörtgen ya da yuvarlak), istediğiniz aydınlatma şekli, havuz kenarı bir düğün ise havuzda istediğimiz süsleme, şamdanların şekli, gelinin el çiçeği, damat yaka çiçeği ve renkler… Görselleri bulmak çok kolay ve hayallerinize yaklaştıran dosyayı hazırlamak sizin göreviniz. Düğün organizasyon şirketleri tabi ki fikir verir ama tüm tercihleri sizin yapmanız sizi hayallerinizin Peri Masalı’na yaklaştırır.

FB_IMG_1424969617338

Müzik grubu seçimi için öneriniz ne olur?
Tüyoları alalım Mert bey.. İzmir’de belirli gruplar var: Tepecik Senfoni Orkestrası, İzmir Express, Aegean Band…

Ama dikkat etmek gereken nokta şu: Bu grupların birden fazla ekipleri var,. Örneğin, bir düğünde dinlediniz ve müziklerini çok sevdiniz, kendi kutlamanıza da çağırmak istiyorsunuz, dikkat edilmesi gereken nokta aynı orkestra ismiyle hangi grubu dinlediğiniz. Tek çalışan gruplarda da “Positive Live Project”

En iyi fotoğrafçı önerileriniz kimlerdir?
Ersel Barut ve Ahmet Kaya.

Haftanın günleri arasında gibi fiyat farkı oluyor?
Cuma, cumartesi, pazar : Hafta sonu olarak kabul ediliyor.
Diğer günlerde ise fiyatlarda ortalama %30 – %40 tasarruf etmek mümkün.

*
Ekip olarak tanık olduğunuz en komik düğün ve düğün anısını anlatır mısınız?
Hmm…
Onu yazamayız….
Onu da yazmayalım…
Ne demek damasın eski sevgilisi düğün bastı bunun tamamen yazalııımm! 🙂 Asdfghjkl. Şahane anılar var.
Stres atma içkilerini abartıp sarhoş olan gelinler ve damatlar, kayın validelerin aşırı müdahalesi sonrası çıkan tartışmalar, mevcut gerginlikle tartışmaya başlayan gelin ve damattan birinin Mert tarafından balkona kitlenmesi ve ikisininde sakinleşmesinin beklenmesi… gibi gibi 🙂

*

Konukların düğün sahibine yardımcı olabilecekleri noktalar ise şöyle:
1. L.C.V : Kendi özel hayatımda da çok dikkat ettiğim bir hususu vurgulamak istiyorum. Düğüne katılıp, katılmayacağınızı belirtmeniz müthiş bir nezaket göstergesi. Siz gidemiyorsanız, düğün sahibinin aklında olan ancak kontenjan nedeniyle davet edemediği başka bir yakını ya da arkadaşı davet edilebilir.
2. Olabilecek en güzel, en zarif halinizle katılın. Bu sizin için sıradan bir gün olsa da, o çiftin hayatlarının en özel günü.
3. “Çocuklara iyi uykular dileriz” notu bulunan davetlerde, çok çok zorda kalmadığınız takdirde bu ricaya uymanız gerek.

FB_IMG_1424969588113

“Candy Bar” : Bir diğer yeni trend…
Bu masa, davetlilerin düğün alanına giriş yolu üzerine kuruluyor, üstünde eğlenceli maskeler, şapkalar ve gözlükler bulunuyor. Bonibon, şekerleme, jelibon, elma şekeri ve düğün sahibinin tercihi olan diğer neşeli abur cuburlar da misafirleri karşılıyor bu masada… Aksesuarlarla fotoğraf çekilen konuklar ise, düğünü renklendiriyor.

FB_IMG_1424969673174

FB_IMG_1424969549244

FB_IMG_1424969646339

İyi bir Peri Masalı, benim için o gününün tamamen arkadaşlarla geçirildiği, tüm hazırlık sürecinde etrafınızda neşeli arkadaşların olduğu ve enerjinin yüksek tutulduğu bir gün olmalı. Hayatınızın odağında kimlerin bulunduğuna bağlı tabi ki, kimi insanlarda çok stresli bir gün olduğunu düşünüyor ve kimseyle konuşası olmuyor, o günü yalnız geçirmek istiyor. Tamamen hazırlandıktan sonra davetlilerin ve arkadaşlarının karşısına çıkıyor.

Tor Düğünlerinden gözüme kestirdiklerimden bazılarını paylaşıyorum:

FB_IMG_1425040091015

FB_IMG_1425040166538

FB_IMG_1425040040436

Mert ve ekibine ulaşabileceğiniz bilgiler şöyle:
” Tor Ajans & Wedding ” Facebook Grup.
” Tor Ajans – Wedding ” Facebookta arkadaş olarak eklenebilir.
Website: www.torajans.com

Masa düzeninden arakladığım çiçeklerde şurada elime yakışmaya devam etsin 🙂
IMG_20150317_234349

IMG_20150317_170402

IMG_20150318_014334

IMG_20150317_171809

Ben Mert Ilgın’ı 11 yaşımdan beri tanıyorum. Saatlerce dertleşip, saatlerce güleriz. Hem en iyi arkadaşım hem de abimdir, yaptığı işe yıllardır aşinayım ve çok başarılı olduğuna kefilim. Mert Bey ve ekibi hakkında bu yazıdan sonra fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum,

Sevgiler,
M.
vintage_typewriter_avatar_by_kezzi_rose-d7efq5r

Benimle fikrini paylaş