Gelin buketi – Gülcan Gecid

Gelin buketi … Çiçekler.. Çiçekler.. Çiçekler… Her şarkının her şiirin içinde bir kez geçen, kadınlara ithaf edilen ve bence doğanın en güzel harikası olan çiçekler..

Hayatın en özel olduğunu düşündüğümüz gününde elimizde bir buket buluveriyoruz, annelerimizi mesela çocukken hep çiçekle mutlu ettik. Kaybettiklerimizi ziyarete gittiğimizde de, biliyorsunuz, elimizde uzun süre canlı görünecek bir çiçek bulunduruyoruz.

Çiçek; bizlerin karşımızdakine “seni seviyorum, seni önemsiyorum, seni özlüyorum…” deme şekli…

Bizler bu kadar anlam yüklüyorken hayatımızın en özel günü olarak “evlilik” sürecinde çiçeksiz bir gelin düşünemiyorum.

Türk kültüründe küçük bir kız çocuğu, biliyorsunuz ki daha çocukluğundan aynı hayallerin peşine düşmeye başlıyor. Gelin olacağı, evleneceği, en en en önemlisi de hayallerindeki gelinliği giyeceği günü iple çekiyor. Hal böyle olunca, o büyük güne dair beklentiler ve hayallerde seneler içinde katlanıyor.. Taa ki bir prens gelip, gelinin hayallerini gerçekleştirene kadar! 🙂

Düğün bloğu yazıp her gün, evlilik sürecindeki kadın psikolojisiyle ilgilendiğimden beri bu konuyu daha da önemser oldum. Hatta artık, bu yaşıma kadar olmayan ama yeni yeni oluşan düğün hayallerim bile var.

Sevgili takipçiler ve değerli gelin adayları, şahane bir kadın ile yolumuz kesişti.

Sevgili Gülcan! Gelin buketi tasarımcısı..

Canlı olmayan çiçeklerden, cansız ama ruhu olan buketler tasarlıyor…

Abarttığımı sanacaksınız ama hayır, buketi elinize alınca bana hak vereceksiniz…

2 gece numune buketiyle uyudum. 1 gün boyunca sokakta onunla dolaştım ve bütün kadınlar kıskanç gözlerle baktı. Yemin ederim öyle.. Kıskanarak baktılar =) Bilseler ki numune bu… Hediye edilmedi… Ama çaktırmadım. Kötüyüm.

Numunemin süpersonikliği!

b

d

Gülcan, çiçek tasarımcısı demiştim. Adana’da yaşıyor ama Mars’a bile kargo yapar.

Gülcan’ı tanıyalım:

Aslında tarih öğretmeni… Ancak bölümünü çokta severek okumamış benim gibi.. “Mutsuz bir öğretmen olmaktansa, olmamayı tercih ettim ve mesleğimi yapmıyorum” dedi. Bence şahane bir durum. İnsanın kendi içinden neyin gelip, neyin gelmediğini bilmesi şahane! Herkese nasip olmuyor.

Gülcan evli ve değerli bir ailenin gelini.. Ailecek “mutlu yuvalar kurdurma ajansı” gibiler… Bol bol başarılı fotoğrafçıları var… Düğün fotoğrafçısı, lokum bir doğum fotoğrafçısı 🙂 Gülcan’da çiçekleri yapıyor.. Geriye bir tek nikah memuru kalıyor. Kendi yaratıcılığını, etrafındaki tecrübeli isimlerin (özellikle eşi) desteğiyle birleştirmiş ve başarılı işler yapıyor. Daha da başarılı olacak inanıyorum, pek hırslı bir kızımız kendisi 🙂

3

Nereden geliyor çiçek ve doğa aşkı?

” Ben kendimi bildim bileli babam doğaya, toprağa aşık biri adamdı. Toprakla ilgilenirken “ne yapıyorsun baba?” dediğimde;  “Toprağı seviyorum şuan” diyen bir adam.. (özel biri). Bu işe ilk başladığımda yaptığım buketlere orijinal etki katmak için babamla kafa patlatırken doğada bulduğumuz bitkilerden yaralanma fikri ortaya çıktı. Tabii ki dayanıklı olmaları ve yapay çiçek kadar uzun ömürlü olmaları en önemlisiydi. Bu noktada babamın bilgi birikimi hayat kurtardı:)) Doğal ve orijinal ürünler kullanma fikri oradan çıktı.”

Tasarım aşkı peki? 🙂

” Renkleri bir arada kullanma yeteneği kesinlikle resim yapıyor olmamın etkisi. Çiçekleri ve renkleri bir araya getirirken resim yapıyormuş gibi hissediyorum. En fazla ilham duyduğum şey canlı buketler. Yapay olan çiçeklerden canlı çiçek etkisi yaratmakta beni güdüleyen en önemli nokta. Onlara hayat vermek ve onları ölümsüz hale getirmek çok keyifli…”

Gelin adaylarına neler önerebilirsin?

”  Ben aslında klasik gelin ruh halini yaşayan biri olmadım. Hatta öyle ki son 1 ay mahalle baskısıyla o moda girebildim:))))) Ancak gelinler çok panik ve o an istedikleri en ufak bir şey bile olmazsa çok büyük hayal kırıklıklarına uğrayabiliyorlar. Bence bu denli ayrıntılara takılmadan bu hazırlık sürecinin keyfini çıkarta çıkarta yapmaları lazım. Yani ben rahat bir gelindim düğünüm de istediklerim de o enerjiyle gerçekleşti…”

Damat Yaka Çiçeği:

( Fotoğraflarda sevgili Cem yardımcı oldu, toplantı öncesi blogger arkadaşlarımıza destek olalım:) Sağolasın! )

a

c

Fiyatlandırma:

” Minimum paket: Buket, yaka çiçegi ve çiçekli aksesuarlar hepsi: 170 TL.

Maksimum paket: ( Fiyat ise çiçeğin boyutuna göre değişiklik gösteriyor): 250 TL.

Ocak ayına kadar kampanyası var: Hepsi 150 TL 🙂

Taşlı, incili aksesuarlar (emek ve maliyet kısmı fazla): 100-200TL.

Sadece benim hayal dünyamla sınırlı da değiliz. Gelinlerimin hayallerinde geçen her şeyi somutlaştırma şansımızda var. Yapmaları gereken ne istediklerini bana doğru bir şekilde ifade etmeleri. Gerisi bende 🙂 “

Süreç:

Ne kadar önce hazır olsanız, o kadar iyi olacak hep söylüyorum.

Gülcan ise 20-30 gün önceden haberleşmenin iyi olacağını söylüyor 🙂

Numunesi ve nedime adlı eserlerimi buyurunuz:

dsc_0929

 

dsc_0957

Gülcan İletişim:

https://www.instagram.com/gulcangecid/

gulcangecid@gmail.com

img_20161203_002157

Sevgili gelin adayları, Gülcan’ın yaptığı işi gördüm ve çılgınlar gibi öneriyorum. Başka bir post’ta hazırladığı saç aksesuarından da bahsedeceğim. Fiyatları da, diğer tasarımcılara göre oldukça uygun tutuyor. Henüz merdivenleri tırmanan, başarılı bir kız.. Fiyat avantajından faydalanmanızı da laf arasında öneriyorum. Çiçeksiz bir gelin düşünemiyorum! Gülcan’ın cansız ama canlı görünümlü buketleri de bu anlamda avantajlı olacaktır. Yıllarca saklayabilir, her gün yeniden gelin olabilirsiniz 🙂

Dedikodu: Biz bu çekimleri yaparken buketi fark eden iki hanımefendi rica edip aldı, kahveyle fotoğraf çekip Instagrama yapıştırdılar! Fo-toğ-raf-lar-ca!

Sevgiler,

M.

3 thoughts on “Gelin buketi – Gülcan Gecid

Benimle fikrini paylaş