hellomello – düğün günlüğü

Hellomello … Tekrarı olamayacak her şeye bonkörce zaman ayrılması ve özen gösterilmesi taraftarıyım. Aldığınız ilk çiçek olabilir, ilk mezuniyet ya da ilk kez el ele tutuşmanız…
Milyonlarca örnek var, bizi ilgilendiren kısma doğru bir adım yaklaşalım istiyorum.
~

Düğün ve nişan hazırlıkları sürecinin zor ve telaşlı olduğu biliniyor. Yetiştirilmesi gereken çok fazla iş, uğraşılması ve kalbi kırılmaması gereken çok fazla insan ve hayallerinin mut-la-ka gerçekleşmesi gereken bir gelin adayı… Hiçbir detayın atlanmadığı, her hissin ve heyecanın not edildiği, başa gelen komik anıların yazıldığı ve yıllar sonra gülümsenerek hatırlandığı bir “Düğün Günlüğü” fikri, bana sorarsanız alkışlanmalı! (Buraya da alkış yapan eller emojisini yapıştırdım)

hellomello, Bridal Kategorisi için araştırdığım tasarımlar arasında; “Alabilirim bir dal” dediğim nadir örneklerden biri… Herkesin ihtiyacı olan ancak herkeste olmayan, orijinal ve seçkin bir fikir.

Yaptıkları tek şey “Düğün Günlüğü” tasarımı değil, diğerlerine de değineceğim ama yıldızı bu tasarıma veriyorum…

Kendilerine ulaştığım andan itibaren frekansımın tuttuğu, tatlı dilli ve kibar biri vardı karşımda…
Kahvemi aldım, bloğa yazı hazırlarken çok mutlu olduğum için kalori hesabı yapılmaz dedim, bir dilimde pasta aldım ve başlıyorum!
~
“Bana biraz kendinizi anlatın, tüm bu güzel tasarımları kim yapıyor? “ diyorum, naif bir kız çıkıyor arkasından. Asıl mesleği de bu, işin erbabını bulmuşuz. Lisans eğitimini de Grafik Tasarım üzerine yapmış, yaratıcılığı ile teorik bilgiyi birleştirince de çok orijinal bir ürün çıkarmış ortaya. Bizler de bayıla bayıla bu fikri kendi hayatlarımıza istiyoruz. Aktif sosyal medya kullanımı ile “Hadi bende şunu yapmaya çalışayım…” diyen biri değil; işin teorisini, olur olmazını, renk uyumunu ve kullanılacak programları biliyor. Böyle olması biraz daha güvenilir kılıyor diye düşünüyorum.

Güvenilir olduğunu aldıkları sürdürülebilir siparişlerden fark ettim. Örneğin, nişan için bir hazırlık yapmaları istendiği zaman çoğu müşterilerinin düğün ve düğün hazırlıkları sürecinde de kendileriyle çalışmaya devam ettiğini belirtiyor. Altını çizelim mi? Müşteri böyle kazanılır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra düğün organizasyonu işinde bir yıl çalışmış Bayan “hellomello”, artık benim arkadaşım ama isim paylaşmayacağım. Bayan “hellomello”. Bence güzel oldu. Bu durumda, tasarım bilgisi ve düğün organizasyonunda asıl neyin eksik olduğunu, çiftlerin taleplerini, ihmal edilen detayları, renk veren detayları, sürecin sorunsuz işlemesi için alınabilecek tüm önlemleri gözlemlemiş. İki tecrübenin bir potada eritilmesi, beraberinde enfes bir fikir üretmiş. Bakmış ki, gelinler damatlar iyi hoş ama bu heyecan ve telaş sırasında, asıl tılsımı unutuyorlar.

Geriye sadece imza atılan fotoğraf mı kalacak?
Kızlarla sabahlara kadar edilen düğün hazırlıkları dedikodusunun özeti nereye not edilecek?
İlk hayaller unutulacak mı?
O imza atılana kadar, o ayağa basılana kadar atılan taklaların hesabını kim tutacak?
Cevap veriyorum:
Düğün Günlüğünüz.
~
Özel hayatında ve kendi yaşam alanında el emeğini ve maharetlerini konuşturan Bayan “hellomello”, eşinin desteği ile bir adım atmış, çokta güzel olmuş. Tasarımları daima o yapıyor, tasarım kısmı ekip işi değil. Müşteri hayalindeki defteri, en güzel anısını ya da çiftin arasındaki bir espriyi Bayan “hellomello” ‘ya anlatıyor o da tasarlayıp, renklendiriyor.

“Bu fikir ortaya nasıl çıktı, bunu biraz daha açalım…” diyorum. İtiraf edilmeyen bir şey kalmasın, mademki devasa dilim pasta gömüp kalori bombardımanı yaşıyorum, buna değmeli…

“Fikir, ihtiyaçtan doğdu” diyor. “Gelinler, davetli listesi, çeyiz eksikleri, hayaller ve minik minik notlar için yanlarında daima kağıt bulundurmak zorundalar. Kaybolabilir ve çoğunlukla organize olamıyorlar. Ancak defterin üstündeki gelin & damat figürü onlara gerçeği hatırlatıyor ve bu sürecin tüm parçaları aynı iki kapak arasında toplanabiliyor. Gelinler, pembe poşetinden çıkan defterlerini görünce çok mutlu oluyor ve bende o mutluluğu seviyorum! ”. Çokta tatlı bir cevap oldu, pastadan bir çatal.

Örnekler Şöyle:

hello mello 1

hello mello 2

hello mello 6

he 3

hello 5

Görsellerde paylaştığım defterleri incelerseniz, her yerinden isimler ve baş harfler fışkıran değil çok daha naif, soft ve özgün tasarımlar olduğunu fark edeceksiniz. Müşteri istekli odaklı çalışılıyor. Fiyatlandırma için şöyle tüyolar verebilirim. Defterler tabiki birer tane üretiliyor, minimum rakamlar yok. Organizasyonlarda ise paket fiyatlandırma yok çünkü neler görmek istediğinizi siz seçiyorsunuz ve fiyat ona göre değişkenlik gösteriyor.

Defterin iç dizaynı, tarih bölmesi, çiftin baş harfleri, kapak tasarımı tamamen isteğe bağlı hazırlanıyor. Evlilik teklifi hikayesi, en sevdikleri yemekler, ziyaret etmek istedikleri ülkeler, tanışma hikayeleri… Hepsini çalışmışlar. Ölümsüz bir anı…
Hem organizasyon, hem de Düğün Günlüğü için tıklamak gereken yer:

Instagram: “hellomello”
Websiteleri: www.hellomello.com

Supersonik Blog için tasarladıkları defter ise öyle lokumsonik olmuş ki, korkarım kullanmaya kıyamayacağım.

20150311_212826

Ellerine sağlık, emekleri ve vakit ayırdıkları için teşekkür ediyorum.
Kızlar, en farklı gelin nasıl olunur tüyoların kralını verdim kaç yazıda… Günlükler yazılsın ve yıllar sonra o günlerin tatlı telaşı güzel anılsın! Pasta ve kahve bittiğine göre bu post’un sonuna geliyoruz.
Tanıştığımıza çok memnun oldum Arkadaşım Bayan “hellomello”,
Sevgiler,
M.

IMG_20150311_190024

Benimle fikrini paylaş