Kaplumbağa Terbiyecisinin Sırrı!

Kaplumbağa terbiyecisinin sırrı… En bilinen tablolardan biridir “Kaplumbağa Terbiyecisi”…

Pera Müzesi’nin Aralık ayı 2014 yılı etkinliklerinde, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar Sergisi Osman Hamdi’ye ait bir bölüm bulunuyordu. İşin gerçeği, ölmeden tablonun gerçeğini gördüğüm için, mutluyum.

Sergiyi gezerken rastladığım, Osman Hamdi ve eserleri hakkındaki bilgileri paylaşmak istiyorum.
Kimisine sıkıcı gelebilir ancak kulak dolgunluğu olmasında fayda var, kıymetli bir eser.
Tablo kişisel gelişim uzmanlarınca farklı yorumlanıyor.
Aşağıda fotoğrafları da ekleyeceğim.
*
Kaplumbağa Terbiyecisi’nin Sırrı nedir?

Kaplumbağa Terbiyecisi, ünlü puzzle şirketi Educa’nın ürünlerinde kullandığı ilk Türk eseri…
Her zaman olduğu gibi, bizim eserimizi bizden önce fark edip ona değer verdiler (!)
Resimde, derviş görünümlü bir adam ve kaplumbağalar var…
Aslında detayları oldukça ilginç…
Derviş’in kaftanı, kırmızıya yakın bir turuncu ve resmin içindeki en hakim renk bu…
Kırmızı güç rengidir.. Devlette, bayrakta ve hayatımızın her alanında gücü temsil eder!
Ancak Osman Hamdi, kırmızıya yakın bir turuncu tercih etmiş.
Gökkuşağı göz önünde bulundurulunca, kırmızının altında turuncu oluşuyor yağmur sonrası..
Yani bahsetmek istediği, bir üsse itaat edildiği..

Kaplumbağalar, güven duygularını yitirdiklerinde başlarını vücutlarının içine sokuyor ve kendilerini böyle koruyorlar. Bu onların biyolojik özelliği…
Tabloda, önlerinde yeşillik olanların başlarını dışarıda tuttuğunu, önlerinde yeşillik olmayanların ise dervişten uzaklaştığını görüyoruz.
Yani liderlik etmek istiyorsanız, öncelikle ödülü göstermeniz gerekiyor.
Ceza ise, adamın arkasındaki ney gibi, kişinin kendine saklı olması gerekiyor.

Kaplumbağa Terbiyecisi’nin tam ortada olduğunu görebilirsiniz: “Lider” konumunda…
Onlarla birlikte çalışıyor… Onlarla birlikte ilerliyor.
Kişisel gelişim eğitimlerinin hemen hemen hepsinde bu tablodan bahsedilir.
Böyle yorumlanır…
Osman Hamdi gerçekten böyle mi düşündü yoksa iyi bir resim yeteneği farkında olmadan enfes bir liderlik kompozisyonu mu yarattı bilmiyorum, ancak sır beni etkiledi.

Detaylı Bilgi:
1906’nın 1 Mayıs günü, Paris Grand Palais’de açılan, Fransız sanatçılar Derneği’nin düzenlediği salon sergisinde Fransızca adı “L’homme aux Tortues” (Kaplumbağalı Adam) olan resim, Osman Hamdi’nin tanınmış eserlerinden biridir. Resmin üzerinde yer alan 1906 tarihi, Mayıs ayındaki sergiye yetişebilmesi için yılın ilk aylarında tamamlanmış olması gerektiği düşündürse de, sanatçı bir yıl sonra, ayrıntılarda bazı farklılıklar içerse de aynı kompozisyonu yansıtan daha küçük boyutlu bir resim daha yapmıştır. İkinci versiyonda resmin, Osman Hamdi Bey’in dünürü Salih Münir Paşa’ya ithaf ettiğini gösteren bir yazı bulunur.

Osman Hamdi’nin resimlediği sahnede yerdeki yeşillikleri yemekte olan kaplumbağaları düşünce bir tavırla izleyen Doğulu giysiler içinde bir erkek figürü görürüz. Elinde bir ney tutmakta, sırtında nakkare veya kudüm cinsinden bir vurmalı çalgı vardır. Önünde durduğu pencerenin üstünde yer alan sivri kemerli alınlıkta “Şifâ-al-kulüp lika’al Mahbub” yani “Kalplerin şifası, Sevgiliyle (Hz.Muhammed) buluşmaktadır” yazılıdır. Mekan olarak, sanatçının resimlerinde sıkça karşımıza çıkan Bursa Yeşil Cami’nin üst kat odası kullanılmış, figür için pek çok resminde olduğu gibi Osman Hamdi’nin kendisi modellik etmiştir. Osman Hamdi’nin Viyana’da bulunduğu sırada, bu giysiyle poz verdiği bazı fotoğraflar çektirdiği bilinmektedir. Sanatçı, figür ve mekan detayları için, başka resimlerinde de sıkça görüldüğü gibi çeşitli fotoğraflardan yararlanmıştır.

Osman Hamdi’nin Sanatı
Kültür ve sanat adamı olarak tanımlanan Osman Hamdi için resim sanatı yaşamı boyunca bir tutku olmuştur. Paris’te aldığı sanat eğitiminin ardından çoğunlukla Avrupa başkentlerinde düzenlenen başlıca sergilere resim gönderen Osman Hamdi eserlerine, oryantalizm başta olmak üzere, özellikle Paris sanat çevrelerinde egemen olan beğeni ve eğilimler yansımıştır. Sanatçı, anıtsal boyutlu çalışmalarıyla Türk resmine yeni bir soluk getirmiştir. Figürlü sahneleri, Jean-Leon Gérome,Rudolf Ernst, Ludwig Deutsch gibi önde gelen batılı oryantalist ressamların eserleriyle üslupsal benzerlikler açısından dikkat çeker. Buna karşın Doğu’yu dışarıdan değil, içeriden gözlemleyen Osman Hamdi’nin oryantalizmi yaklaşım olarak batılı ressamlardan ayrılır. Onu resimlerinde, kimi zaman oryantalist eserlerde anlatımın güçlü bir ögesi olarak ortaya çıkan şiddet ve erotizm gibi unsurlara yer verilmez. Sanatçı, ayrıntılarla süslenmiş eserlerinde çoğu zaman kendi fotoğraflarını ve yakın çevresindeki insanları model olarak kullanır. Usta fırça tekniğine yer verdiği resimlerinde manzara çoğunlukla Gebze ve Eskihisar’dan esirlenir.

Kaplumbağa Terbiyesici, Mihrap ve Silah Taciri en ünlü eserleri arasındadır.

59487-kaplumbaga-terbiyecisi-1000-parca-puzzle-1-1

Osman Hamdi Sergisi

Gezmesi çok keyifliydi ancak okuması nasıl oldu bilmiyorum 🙂

Okuyanlara teşekkür ediyorum,
Sevgiler,
M.

Benimle fikrini paylaş