Karahasans Gelinlik – Haute Couture

Karahasans… Gelinlik, gelinlik ve gelinlik…

Her genç kızın rüyası, hayalleri ve senelerce düşünmekten bıkmadığı tek şey sanırım.

Her bekar kadının telefonunda, şimdilerde sosyal medyada görülüp, beğenilmiş birçok gelinliğin ekran görüntüsü saklanıyor, eminim 🙂 Türk aile yapısından olduğunu varsaydığım bir gerçek var: Kız çocukları, küçük yaşta evcimen ve domestik yetiştiriliyor; bu durumda her evcilik oyununda bir anne, bir gelin rolü seçiyorlar kendilerine…

Evlilik, hayatın yeni bir evresi gibi görünüyor. Doğru olabilir… ve bu adıma çok iyi bir gelinliğe sahip olmadan başlanamaz! Hanımlar, iyi bir yazı geliyor.

~

Acilen yapılmış bir İstanbul planında, Sevgili Bige ve Simge’nin sahipleri olduğu “Karahasans” Atölyesi’ndeydim. İzmir’de başlayan iletişimimizi hemen yüz yüze bir kahve ile taçlandırdık. Oldukça tatlı dilli sevgili Bige ile birkaç saat geçirdim.
Mükemmel bir enerjileri var.
Bekar olan birine bile gelinlik giyme istediği sağlıyorlar – bizzat yaşadım – kesin bilgi 🙂

Bige ile gerçekleştirdiğimiz röportajı ve denediğim elbiseleri üzerinde çok oynamadan ekliyorum. Şuan kendimi dev bir cips paketi ve koca bir bardak kola ile ödüllendirdim.
Atölye vızır vızır çalışıyor, mükemmel işler çıkartıyorlar.

4

Bige ve Simge’yi tanıyalım: 

Simge Karahasan: Karahasans Markasının ve Karahasans Bridal’ın tasarımcısı… Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Moda ve Tekstil Tasarım mezunu…Çeşitli firmalarda tasarımcı olarak çalışıp, hayalini gerçekleştirmiş ve kendi markalarını kurmuşlar. 

Bige Karahasan: Yıldız Teknik’te Pazarlama Yükseklisansı’nı tamamlayıp, çeşitli firmalarda pazarlama ve dijital pazarlama üzerine çalışmış. Sonrasında kardeşiyle ortak karar alıp kendi markalarını kurmuşlar.

Tasarımları Simge; pazarlama, sosyal medya ve muhasebe işlerini Bige bitiriyor. İkisi de profesyonel olduğu alanlara yönelmiş ve iş bölümü yapmışlar. Ancak konu kadın dilinden anlamaya gelince, güçlerini birleştiriyorlar 🙂

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

Karahasans Atölye’ye gelen gelin adayları ne bulabilir?

” Gelinlerimizi o gecenin yıldızı yapmak ve özel gecesine imza atmak. ” bizim mottomuz bu! 

” Gelinlerimiz sadece düğünde giyeceği gelinliği aramıyor artık. Bütün gün prenses gibi olmak istiyor. Düğünden 2 ay önce yapılan save the date (bu tarihi not edin) çekimi için tasarımlar yapıyoruzEvden çıkarken tercih edilen beyaz bir mini gelinlikdüğün için gelinlik ve tabii ki bütün kurtlarını dökmek için after party (düğün sonrasıgelinlik çalışıyoruzDüğün günü sabahtan itibaren gelinimizin farklı ve güzel olmasını sağlıyoruz.”

1

Doğru gelinlik nasıl seçilir?

” Doğru gelinlik için önce gelinle sohbet ediyoruz. Düğünün nerede olacağınıkendisini basıl bir gelinliğin içinde hayal ettiğini öğreniyoruz. Sonra vücudunu kendisine öğretiyoruz. Vücuda göre giyinmek işin en önemli kısmı oluyor. Bazen hayallerinin dışına çıkabiliyoruz. Gelinlik çeşitlerini denetiyoruz ve aslında üzerilerinde nasıl durduğunu gösteriyoruz. Danteline, taş detaylarına, aksesuarlara beraber karar veriyoruz. Gelin seçiminin stresli değil, hayatın en güzel zamanı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ve sonuncu provasına gelen gelin adaylarımıza sürprizler hazırlıyoruz. “

2

Doğru vücuda doğru gelinliği bulmak; o gelinin karakterine uygun bir gelinlik tasarlamak işin büyüsü olsa gerek.. Gelinlik tasarımınızı gelinin elindeki model örneklerine göre mi yoksa kişinin direkt kendi vücudu ve karakterine göre mi tasarlıyorsunuz?

” Buna birlikte karar veriyoruzGelinlerimizin hayallerini gerçekleştirmek üzere buradayız ve onların düşünceleri de bizim için çok önemli.. Hayallerini daha da mükemmelleştirmek, kendilerini hayal edemedikleri en iyi gelinlikle buluşturmak için buradayız. O gece, gelinin severek taşıdığı gelinlik ise, bizim imzamız olmuş oluyor.” 

3

Gelinlik modası da diğer her şey gibi, trendlerden ve değişen akımlardan etkilenen bir şey.. Gelinlerin bu anlamda sizden talep ettikleri detaylar neler?

“Düğün hazırlıkları bir yarış gerçekten ama ayrı bir keyif aslında. O güne hazırlanmak ve hazırlıklardan keyif almak  önemliBiz gelinlerimize özellikle eğer düğünleri 00:00 dan sonra devam edecekse pasta kesiminden sonra after party gelinliği tavsiye ediyoruz. Çünkü inanın aslında böyle düğünlerde asıl eğlence gelinler için pastadan sonra başlıyor ve o ağır gelinlik yerine keyifli bir parti gelinliği rahatça dans etmelerini sağlıyor.

Bunun dışında evden çıkış elbisesi gün boyu fotoğraf çekimleri için çok keyifli karelerin çıkmasını sağlıyorYeni trend tabiki save the date (günü bizim için ayırın). Bu çekimler yine düğün öncesi  hazırlıklar için günümüzde büyük önem taşımaya başladı. Gelin ve damat için hem güzel bir anı oluyor hem de davetlilere önceden haber verilmiş oluyor. O çekimde de gelinlerimiz gelinliklerini giyemeyeceği için daha sade bir gelinlik tasarlıyoruz. Tabi çekimin nerede olacağı da önemli. “

4

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

Fiyatlandırma: 

Gelinlik fiyatları için net bir rakam veremiyor atölye.. Save the date için hazırlanan elbise tipi gelinlikler diğerlerine nazaran daha uygunken, düğün için hazırlanan gelinlik ve after party gelinlikleri dantel, taş ve detaylara bağlı olarak fiyat değişimi gösterebiliyormuş.

5

Süreç:

Karahasans’ta hazır koleksiyonda bulabilirsiniz, sadece sizde olacak Couture’de çalışabilirler. Gelinliğin hazırlanma süreciyle ilgili ise şöyle bir açıklamaları var:

” Kişiye özel tasarımlarda en az 3 prova yapıyoruz. Ayakkabılarını son prova da unuturlarsa ki genelde telaştan olabiliyor 1 prova daha uzayabiliyor. Kilo alıp verme gibi olaylar yaşamamak için tasarımı son hafta teslim ediyoruz. Evlilik sürecindeki telaşlarından dolayı dikim sürecine en geç 2 ay öncesinden başlamayı tercih ediyoruz. “

İletişim:

instagram.com/karahasansbridal

www.karahasans.com

Sevgili gelinler, atölyelerine gittiğimde elbette denediğim kıyafetler de oldu. Bu görselleri iki post’a paylaştıracağım. Gelinlik denemedim, prensip olarak. Ama oya gibi işlendiklerini söyleyebilirim.

Hazır koleksiyondan denediklerimi buyurunuz ve fikirlerinizi mail atınız:

Sizce Merve, en yakın arkadaşı, kız kardeşi, canından ötesi adaşı Merve’nin düğününde hangisini giymeli? =)

2

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

1685fd28-576b-48a1-bf2b-93cf10f723a4

Buu muuu?

img-20161118-wa0042

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

Yaa daaa bu mu?

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

9f83d4a5958f9fb82ce9d181c5cb46d4

Sevgili gelin adayları ve değerli takipçiler,

Karahasans’ın yaptığı işi yerinde gördüm ve bayıldım!

Hem gelinlikleri hem abiyeleri oya gibi işliyorlar. Lütfen yaptıkları işlere kendi sosyal medya hesaplarından göz atın!

Takipte ve irtibatta kalın. Ben kendi parçamı seçtim sayılır, sıra sizde!

Unutmayın ki sizin için en iyi gelinlik : “İçinde zıplamak istediğiniz gelinlik!”

Sevgiler,

M.

One thought on “Karahasans Gelinlik – Haute Couture

Benimle fikrini paylaş