Waldorf bebek tasarımı – Bez bebek

Waldorf bebek ( Bez bebek) sevmeyen bir kadın tanıyor musunuz?

İnanın bana oyuncak bebekleri sevmeyen bir kadın varsa, onun ruhu çürümüştür, büyük yaralar almıştır, çok incinmiş, çok kırılmıştır. Oyuncaklar, hatırası olan bez bebekler bir kadının içindeki pembeliği, canlılığı ve çocukluğu ortaya koyar. Ben içimdeki çocuğu hep çok severim, korkum ise gittikçe kayboluyor oluşu…

Çocuk ruhlu tüm takipçilerim için dünyalar tatlısı bir tasarımcı var sırada!
Esin Hanım!

Esin Hanım, bez bebek tasarlıyor.
Hem de siz kime benzemesine isterseniz, ona benzetiyor. Müşterilerinin minyatür bebeklerini yapıyor 🙂

Lokum kere lokum! 🙂

Çok tatlı değil mi?
Ben düğmeyi zor dikebiliyorken, o bebek dikiyor 🙂

~
Sevgili Esin Hanım’la, yaklaşık iki yıl önce tanışmıştık. Çok sohbet etme şansımız olmamıştı ki, yollarımız tekrar kesişti. Blog’ta aratılan birkaç isteği birleştirince, farklı hediye fikri arayanlara, çeyizine kendi minyatür bebeğini eklemek isteyenlere, bazı örf ve adetlere göre çeyiz sandığına bebek atanlara, çocuk ruhunu koruyanlara…Kısacası aslında tüm takipçilere uyabileceğini düşündüm!

Aldığım mailler gösteriyor ki, özellikle Doğu Ege ve İç Anadolu civarlarında çeyizlere bir de bebek ya da bebek patiği atma ritüeli var. Bu, aileye gelen gelinin hemen bebek sahibi olması ve doğurganlığını temsil ediyormuş.
Yazılarımı hazırlarken örf ve adetleri asla sorgulamayıp, olduğu gibi kabul ediyorum. Bu konudaki fikrimi dile getirmeyeceğim ancak çeyize kendinizin minyatürünü atıp, yeni evinizde onunla göz göze gelip gülümsemek… Evet sempatik olabilir 🙂

~

Bez Bebek tasarımcısı Esin Hanım kimdir?

Esin Hanım İzmir’li ve iş hayatında oldukça aktif… Sigortacılık, bankacılık sigortacılığı ve şimdi reklam müdürlüğü gibi birçok sektörde parmağı var. Annesinin terzi olmasıyla farkında olmadan kaptığı yeteneğini ise, oğlu dünyaya gelince fark etmiş. Sabrının ve el becerisini farkına varınca severek yaptığı bir işi ve tasarlayıp, ürettiği bir mutluluk hobisi olmuş bebekler.

IMG-20160818-WA0008

Model Bebek tasarlayacak yeteneğinizin olduğunu nasıl fark ettiniz?

” Çocukluk hayalimi hem hayata hem de ek gelire çevirerek, 4 yılı aşkın süredir ürettiğim bebeklerimi Facebook ve Instagram’ da sergileyerek satışını yapıyorum. Çocukluğum sevgili annemin terzi olması nedeniyle; rengârenk, çeşit çeşit kumaşlar, iplikler ve dikiş makinasının tatlı ritmi eşliğinde geçti. Oynamam için anneannemle birlikte hazırladığımız bez bebekler ise hayal dünyamı oldukça renklendirdi. Böylelikle ben oyuncaklarını kendisi yapan bir çocuk oldum. Anne olunca çocuğum için tercih ettiğim oyuncakların doğal malzemelerden oluşturmaya çabalamam bebek bebek tasarlama fikrini doğurdu.

Araştırmaya başlayıp, özellikle Avrupa’da boy gösteren Waldorf tekniğiyle karşılaştım. Sonrasında annemin ve diğer tasarımcıların bilgi birikimlerini kullanarak kendimi geliştirdim ve bugün; çocuklara, çocukların çizdiği resimlere, yetişkinlerin fotoğraflarına uyarlayıp bez bebek tasarlıyorum.

Bebeklerin doğal malzemeden mi üretiliyor? 

Kendi çocuğum ne ile oynarsa içime sinecekse, tüm bebekleri aynı doğal malzeme ile hazırlıyorum. %100 doğal materyaller kullanarak tasarladığım bebeklerle oynarken ebeveynler gönül rahatlığı duyabilir. Waldorf bebeği ve eğitimdeki yeri kaynak bir kitapta şöyle açıklanıyor.

” Steiner bebeği olarak da bilinen Waldorf bebeği, Waldorf eğitim tekniği uygulamalarında kullanılan bir bebek. Ağırlıklı olarak yün veya pamuk gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılıyor ve geleneksel Avrupa bez bebek yapımı uygulanarak şekillendiriliyor. Sade görüntüsüyle hayal gücüne yeni ufuklar açan ve yaratıcılığı geliştiren bu bebekler sevecen ve sıcak yüz modellemeleriyle tanınıyor.’’

Çok tatlı! Sanırım acilen olmayan çeyizime bir tane Waldorf bebek eklemeliyim! Benim çocuk neyle oynayacak =D

Doğal, şiddet içermeyen, teknolojiden uzak olan her şeyi çocukların dünyasına geri kazandırmalıyız. Henüz bir çocuğum olmamasına rağmen, iki bebek yeğenli bir hala olarak bunu önemsiyorum. Ve bez bebekleri destekliyorum!

Yapımı kaç gün sürüyor ve fiyatlar nasıl Esin Hanım?

” Bir bebeğin hazırlanması en az üç gün sürüyor. Ancak günlük hayatın hengamesini de hesaba katarsak, hediye edilmek istenilen tarihten iki hafta önce kadar ulaşmakta fayda var. Fiyatlar ise bebeklerin boylarına ve özel siparişlere göre değişkenlik gösterebiliyor. ”

Buyurunuz örnekler:

IMG-20160815-WA0012

IMG-20160815-WA0017

Desktop

IMG-20160815-WA0010 ” Çift Paketi”

” Yetişkinler için hazırlanacak paketi 30 cm boyunda bebekler ile ortalama fiyat 250 TL civarı düşünebiliriz. ”

El emeği, yetenek ve vizyon…

Bez bebek tasarımında bunların hepsi gerekiyor.

Peki Esin Hanım, mutlu bir evliliği nasıl tanımlarsınız? Onda da %100 doğallık, evlilik ömrünü uzatacaktır, değil mi?

” Evlilik iniş ve çıkışlarla doludur. Evlenirken nikah memurunun söylediği gibi… Hayatınızı paylaştığınız kişi ile vermiş olduğunuz “Hastalıkta ve sağlıkta, zenginlikte ve fakirlikte birlikteyiz” sözü her şeyi kapsar. Zaman içerisinde sahip olduğunuz çocuklar, borçlar, iş hayatındaki yükselmeler, inişler, kayıplar gibi daha birçok olayla yüzleşiyorsunuz. İyi gününüzde oluyor, kötü gününüzde…  Ben kendi evliliğimde öğrendim ki, ilk önce Sevgi’ye sahip olmak gerekiyor. Sonrasında saygı, fedakarlık ve sabır onu izler. ”

IMG-20160815-WA0011

İletişim:

Facebook: Esinlendim Waldorf Bebekler

Instagram.com/esinlendim___waldorfbebekleri

~

Sevgili Esin Hanım’a tatlı numuneleri ve içten cevapları için teşekkür ederim.

Ben, bu Waldorf bebeklerin kendi doğallıklarını ve naifliğini yeni evinizin enerjisine aktaracağını düşünüyorum.

Bence her yeni gelin, bir tane kendi minyatürünü edinebilir 🙂

Çok lokumlar; Merve beğendi!

Öneriyorum,

Sevgiler,

M.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir