Yunus Karma – Gelin Buketi

Yunus Karma… İstanbul Beşiktaş’ta, bir çiçek atölyesi… Sıradan bir yer değil, büyülü… Atölyenin havası, dokusu, objeleri ve çiçekleri insanı gelin olmaya teşvik ediyor…
Bu post, evlilik hazırlıklarıyla uğraşan hanım kızlarımız için, beni geçiniz 🙂

~
Sosyal medyanın göz bebeği Instagram’da bulduğum ve aylarca hayranlıkla takip ettiğim bir atölyeydi burası. Röportaj yapmak istedim, daha iyi bir enerji yakalayabilmek için yüz-yüze görüşmeyi önerdiler. ( Merve’nin de kalbinden geçen tam olarak buydu, anında teklifin üstüne kondu:) )
İzmir’den mail atıp Bige ile görüşmüştüm, PR kesinlikle onun işi. Elektronik postaları çok içtendi, görünce tokalaşmak yerine sarıldık! (İşte bu enerjiyi seviyorum!)

Atölyeleri Beşiktaş’ın en güzel ara sokaklarından birinde…
Beni Yunus ve Bige karşıladı, inanılmaz tatlılar ve içeride çiçeklerle mucizeler yaratıyorlar!
Yunus 20 yıldır çiçekçi olduğunu söyledi, Bige ise birkaç ay önce sıkıcı özel sektör hayatına son verip, kendi yaratıcılığını kullanabileceği bir iş yapmak istemiş. Bence harika bir adım olmuş:) #istifalarıseveriz 🙂
Gencecik, şahane iki iş ortağı onlar!
Sohbetimize başlamadan önce “O da çok güzel! Bu da çok güzel! Şu neymiş, bu da nee?!” diye baya normal (!) çığlıklı tepkiler verdim. Sonrasında gözüm bu mükemmellere biraz alıştığında sohbete başladık!

IMG_20150204_162304
IMG_20150204_161222
Orijinal gelin buketleri, saç bantları, damat yaka çiçekleri ve nedime bileklikleri yapıyorlar!

Her genç kızın hayallerini süsleyen, yıllar sonra fotoğraflara bakınca da insanın kendini daima beğeneceği sade ve zarif bir düğün organizasyonu çiçeksiz olmaz. Canlı çiçek sevdalısı biri olarak kendimi es geçiyorum, ancak trend hakikaten de canlı çiçek yönünde. Tumblr ve Pinterest bu süreçte kadınlara öncülük ediyor ama bence onları es geçip bu atölyeyi sosyal medyada takip edin.

Instagram hesabı: “yunuskarma”

Yarım saat olarak planlamıştım ancak iki saatten fazla zaman geçirdik, gerçekten söylüyorum i-na-nıl-maz keyifliydi! Kendi fotoğraflarımdaki kurdele yutmuş mutlu ifadem de yakalayacaksınız:) Bige ile olan sohbetimizden aldığım ses kaydına göre, paylaşımlara başlıyorum.

“Güncel kalmayı, yeni vintage ve minimal akımlardan haberdar olmayı önemsiyoruz” diyor Bige. Yarattıkları buketlerin herkesten farklı olmasını önemsiyorlar, hiçbir şeyi taklit etmiyorlar ve taklit ediliyorlar. Yeni trendi, yeni zevkleri takip edip; bunları gelinin isteklerine göre şekillendiriyorlar. Tamamiyle canlı ve kurutulmuş çiçek kullanılıyor atölyede! Yurt dışından da getiriyorlar! Masaların üstünde vazolarda, çeşit çeşit ömrünüzde hiç görmediğiniz çiçekler bulunuyor.

20150204_161623
IMG_20150208_205908
IMG_20150208_205830

“Ölümsüz…”
En güzel özelliği şu buketlerin: “Kurutuldukları zaman sadece renk tonları biraz koyulaşıyor ancak buket aynı kalıyor” yani ölümsüz. Evliliği tanımlamasını istediğiniz en değerli kelime değil mi?
“Ölümsüz olması derken şöyle, çiçek yaşıyor, kurutuluyor ve kurutulduğunda da yaşamaya devam ediyor!” böyle özetlendi durum. Çiçeklerin kurutulmuş hallerini de atölyede görmek mümkün, öyle de inanılmaz güzeller canlıyken de! Hepsi benim olsun! Yazmaya devam 🙂

“Çiçeği bekar kızlara atmak…”
Genç kızlar gelinin arkasına toplanır ve gelin, ritimli bir müzik eşliğinde çiçeği bekar arkadaşlarına atar, neşeli bir ritüeldir.
Dedim ki: “Gelinleriniz, bu güzel buketleri arkadaşlarına atmaya kıyıyorlar mı?”
-“Hayır! Biz onu attırmıyoruz” diyor Bige. Haklı! Atılacak çiçek için mini bir buket daha hazırlıyorlar zaten el buketi hem atılamayacak kadar güzel hem de çok ağır!

“Buketleri Saç Spreyi sıkarak kurutmak doğru mu?”
Yunus diyorki “Hayır! Doğal olarak kurumalı, her birinin kuruma zamanı farklı olabilir ancak çiçekler birbiriyle öyle bütünleşecek! Zaten buket hazırlanırken çiçekler çok çok sıkı sarılıyor, herhangi birinin kopya yada düşme ihtimali yok. Bırakın, doğal halleriyle istedikleri zaman kurusunlar!” (Merve de bu kulaktan dolma sprey bilgisini bu açıklamayla unuttu bile)

Çiçekleri incelemeye koyuluyoruz, her çiçeğin kurumadan önceki rengini anlatıyorlar. Latince isimleri oldukça karışık ama biliyor hepsini Yunus, isimleri boşveriyorum sizlerde fotoğraflara odaklanın!

“İstanbul dışına da kargolanabiliyor mu?”
“Tabii ki” diyorlar, ben gittiğimde de güzel bir buket hazırladılar kargolanmak üzere. “Marmara ve Ege Bölgesi dışında, işin gerçeği bu tarz özel atölyeler bulmak oldukça güç. Bu nedenle, başka bölgelerdeki vizyon sahibi gelin adayları kargoyla gelmesini tercih ediyor zaten mevcut imkanları kısıtlı, gelen çiçeğin değerini iyi biliyorlar. Sosyal medya insanların birbirine ulaşmasını kolaylaştırıyor. Ankara, Adana ve Gaziantep’ten çok fazla talep var!” diyor Bige.

“Aynı yerden çok fazla talep varsa, kızlar birbirine öneriyor olabilir mi?” diyorum, “Belki de 🙂 ” diyor.
Ki zaten, fiskoslarda önerilmek bir şirketin başına gelen en güzel şey olur! O gruba mensup diğer genç kadınlar ilk olarak aynı yerle çalışmayı tercih ederler riske girmemek için ve eminim, kim olsa bu atölyeyi önerir!

“Düğün fuarında bulunmayı tercih ettiniz mi?”
“Hayır” diyorlar, “Devamlılığını ve yüksek sayıları istedikleri zaman, durum klişeleşiyor. Özgün olmaktan uzaklaşıyoruz, fiyatı kırmayı tercih ediyorlar çiçek tercihlerimiz değişmek zorunda kalıyor. Önemli olan çok değil, doğru işler yapmak!” diyor Yunus. Alkışlar, çok haklı!

“Mevsimler değiştikçe buketler de neler değişiyor?”
Renkler ve tonlar tabii… Buketler gelinliğe göre şekilleniyor ancak bahar aylarında daha renkli buketler, kış aylarında daha tarçın tonları, ıhlamurlar… Ancak her şey gelinin özel istediğine, atölyenin zevkine ve profesyonelliğine göre şekilleniyor.

“En sevdiğiniz, en dayanaklı çiçek hangisi?”
“Geri dönüşümlü olanlar “ diyorlar. En çok sevdikleri belirli bir çiçek yok, kuruyken de canlıyken de güzel olan bütün çiçekleri seviyorlar yani Atölyelerini bütünüyle seviyorlar.

Bige çok yoğun kokan çiçeklerden hoşlandığını düşünüyor, Yunus içlerinde tercih yapamayacağını söylüyor. Bence bu kadar profesyonel olmamız gerekmiyor diyorum:)

“Sanki artık nişanlanan kadınlarda el buketi yaptırıyorlar mı? Eskiden bu kadar değildi?
“Evet” diyorlar, talep artmaya başlamış. Eskiden çoğunlukla büyük nişan aranjmanı yaptırılırken şimdi el buketine döndü. Çünkü fotoğraf çekimleri önemli ve hoş bir aksesuar. Kişisel fikrim, olay biraz sosyal medya yakınlarıyla da alakalı  Yani çok orjinal çekimler ve enfes aksesuarlarla, çok hoş buketlerle güzel fotoğraflar yükleyip düşman çatlatmak, şuan hepimizin hoşuna gider:)

“Buket hazırlatmak isteyen gelin adayına, siz neler soruyorsunuz?”
“Gelinliğini, saçının rengini, ten rengini ve boyunu bilmemiz gerekiyor” diyor Yunus. Mesela ben uzun boyluyum, bana büyük bir buket yapması gerekecekmiş, sözünü de vermiş bulundu 🙂

“Fiyatlar…”
İsteklerinize göre değişiyor, yurt dışından gelen çiçeklere ağırlık vermek istiyorsanız farklı, küçük bir buket istiyorsanız farklı… Tamamen tercihlerinize bağlı…

Nedimeler için kol bantları ve gelin adayları için saç bantları ise şöyle:
Desktop2

Bige ve Yunus’a bana vakit ayırdıkları için çooooook teşekkür ediyorum!
Bridal Kategorisi onların sayesinde açıldı, vesile oldular.
“yunuskarma” takipte kalın ve evlilik hazırlıklarınızda aklınızın bir köşesinde bulunsunlar!

Fikir vermesi adına yaptıkları buketlerden örnekleri ekliyorum: Hayran olunası!

9

 

 

11

10

3

2
8

4

 

Bana bu cici buketi hediye ettiler, bende büyük bir mutlulukla Beşiktaş’ta insanların bakışları eşliğinde yürüdüm:)
IMG_20150204_173653

Merve’nin en keyifle hazırlığı post oldu,
Sevgiler!
🙂

IMG_20150204_232635

4
IMG_20150204_224111